A szó általános jelentése a valamivel való azonosulás, valamely közösséghez való tartozás. Egy ember identitása többféle identitásból tevődik össze (nemzetiség, kisebbségi csoporthoz való hovatartozás, vallási hovatartozás, stb.), amelyeket alakítanak az egyén egyedi karakterjegyei, a családi dinamika, amiben nevelkedett, a társadalmi-politikai berendezkedés és helyzet, amit átél az élete során. A kérdésre, hogy “ki vagyok?”, nagyon sok válasz van élethelyzettől függően – az alapján, hogy a társadalomban tanult és látott mintákra milyen választ adunk és mivel tudunk azonosulni, melyek azok a csoportok, amiket magunkhoz a legközelebb állónak érzünk. Az ember identitásának részévé válhatnak azáltal, hogy milyen új tapasztalatokat szerez, milyen új dolgokat tanul, kikkel ismerkedik meg.
Gondolkodásunkból fakadóan és az információfeldolgozás megkönnyítése végett agyunk különböző kategóriákat hoz létre az emberek számára, amelyek lehetnek pl. látható különbségek: bőrszín, szemszín stb. A társas kategorizáció segíti a mindennapjainkat abban, hogy tudjuk, hogyan viselkedjünk másokkal, arra is megtanít, hogy az adott egyén megismerhesse, hogy a kultúrájában milyen viselkedés és szerepminták kötődnek azokhoz a csoportokhoz, amelyekbe őt besorolják vagy ő sorolja be magát.
Általában a társadalom, amelybe beleszületünk már rendelkezik általa definiált csoportokkal, amelyekbe el tudja és el is helyezi az egyént. Ezekhez a csoportokhoz tartoznak elvárások és sztereotípiák is legtöbbször, amiket viszonylag korán kezd el az egyén tanulni. Ezekre a csoportosításokra többek között azért van szükség, hogy az emberi agy fel tudja dolgozni a hétköznapi információkat az embertársairól.
Az LMBTQ-közösség évek óta próbálja újraszőni a társadalom hálóját, hogy minél több ember tudjon kényelmesen és biztonságban élni benne.
Fontos látnunk, hogy egy ember identitása legfőképp a saját öndefiniálásán múlik. Nem az identitás címke definiálja az egyént, így személyenként változhat, mélyülhet egy adott identitásmegjelölés mindenkinél, ezért fontos, hogy nem támaszthatunk feltételeket vagy viselkedési szabályokat mások felé csak azért, mert nekünk van egy elképzelésünk például a leszbikus identitásról.
A legvégén csak te tudod, hogy ki vagy és a szavak, amelyek segítenek neked ezt kifejezni, változhatnak, alakulhatnak az évek során.
Szóval saját magunk keresése és megértése hosszú folyamat, amit egész életünk során végzünk, és nincsen egy univerzális jó válasz mindenki számára. Azok a keretek, amelyekbe beleszületünk, megkérdőjelezhetőek és újraalakíthatók. Te vagy az, aki meghatározod önmagad, és nem a téged körülvevő elvárások és sztereotípiák!